44891831 (021)

1031226 (0912)

آموزشگاه قانون

آموزشگاه قانون قانون سازی زهی-زخمه ای است که در گروه ساز های ایرانی در آموزشگاه موسیقی داروک به هنرجویان عزیز آموزش داده می شود.

آموزش ساز های ایرانی و غربی

در گستره این جهان و هنری که در آن معنا یافته است ,موسیقی در تار و پود این دنیا بافته و پرداخته شده است.در جای جای جهان موسیقی رنگ و بویی از فرهنگ و آداب و آیین آن مردمان دارد و به همین دلیل ساز های متفاوتی متناسب با نوع نگآموزشگاه موسیقی داروکاه و فرهنگ مردمان مختلف در سراسر دنیا شکل گرفته است. مهم ترین فعالیت آموزشی آموزشگاه موسیقی داروک,آموزش انواع سازهای ایرانی و غربی به هنرجویان عزیز است.

درام یک ساز از خانواده سازهای کوبه ای در موسیقی جهانی است. در سیستم رده بندی ساز هارنباستل ساش، یک ساز ممبرنوفون (پوستی) است. درامز (drums) حداقل از یک پوسته تشکیل شده که سردرام یا پوست درام نامیده می شود که روی پوسته است و با تماس مستقیم دست نوازنده درام یا چوب درام (درام استیک) باعث تولید صوت می کند. معمولا طنین روی سطح پایینی درام، صدای بم تری به نسبت ناحیه بالایی آن می دهد. تکنیک های دیگر درامز که باعث تولید صدا توسط درامز (drums) می شوند مانند تامپ رول وجود دارند. درامز ها قدیمی ترین و همه گیر ترین سازهای دنیا هستند و طراحی اولیه آن ها بعد از هزاران سال هنوز دست نخورده باقی مانده است. درامز (drums) بصورت فردی نواخته می شود که نوازنده از یک تک درام یا سایر درامز ها مانند djembe استفاده می کند. بقیه بصورت نرمال در ست درام هایی از دو و یا بییشترکه تماما توسط یک نفر نواخته می شوند، مانند درامز هایی مثل بانگو و تیمپانی تشکیل شده اند. تعدادی از درامز های گوناگون کنار هم با سنج (سیمبال یا cymbals) یک درام کیت مدرن و پایه را تشکیل می دهند.

ساکسیفون یکی از سازهای بادی است که در آموزشگاه موسیقی داروک به صورت تخصصی زیرنظر اساتید مجرب حوزه موسیقی به هنرجویان علاقه مند آموزش داده می شود.ساز ساکسیفون یک قمیش دارد. این ساز را آدولف ساکس در سال‌های ۱۸۴۰ اختراع کرد و بنام او ساکسیفون نام گرفت. ساکسیفون جز ساز های بادی چوبی تک زبانه می باشد . ساک انواعی مانند ساکسیفون سوپرانو، ساکسیفون آلتو و ساکسیفون تنور دارد، که تفاوت آن‌ها در دامنه صدایی آن‌ها است. اگرچه این ساز در اصل برای ارکستر و دسته موزیک نظامی تهیه شد ولی امروزه بیشتر در موسیقی جاز و مردم‌پسند به کار می‌رود. ویژگی این ساز جر ساز های انتقالی می باشد . این ساز از خانواده کلارینت ها می باشد و جنس ان از فلز است . ساکسیفون جز ساز های ارکستر سمفونیک نمی‌باشد . برخی از ساکسیفون های رایج : ساکسیفون سی بمل : در سه نوع سوپرانو * تنور و باس ساکسیفون می بمل (ساکسیفون باریتون) برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برکزاری دوره های آموزش ساز های بادی در آموزشگاه موسیقی داروک با پل های ارتباطی ما در تماس باشید.

ساز ارگ در گروه ساز های کلید دار یا کلاویه ای جای می گیرد و در آموزشگاه موسیقی داروک به صورت تخصصی و حرفه ای به هنرجویان علاقه مند آموزش داده می شود. ارگ (Organ) از مهمترین سازهای قرون وسطی (1000 – 1450) است که بسیاری از علوم مهم موسیقی مانند گام و فواصل تمپره، کنترپوان، بافت های هموفونیک و پولی فونیک و هارمونی و... بر روی این ساز و توسط نوازندگان این ساز شکل گرفت. سخت ترین نت خوانی مربوط به ساز ارگ بوده که بر روی سه خط حامل (خط پایین برای پدالهای باس، خط وسط برای دست چپ و خط بالا برای دست راست) نوشته می شد. وسعت این ساز چیزی در حدود 5/9 اکتاو (دو اکتاو بیشتر از پیانو های امروزی) بوده است. از سال 1709 که پیانو توسط کریستوفری اختراع گردید، بسیاری از ارگ نوازان به نوازندگی پیانو پرداختند و تکنیکهای چند صد ساله ارگ را به پیانو منتقل نمودند. بسیاری از آثار یوهان سباستیان باخ (ارگ نواز و آهنگساز شهیر آلمانی) که امروزه با پیانو نواخته می شوند، برای ارگ (و حتی قبل از اختراع پیانو) نوشته شده بودند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برگزاری دوره های آموزش ارگ در آموزشگاه موسیقی داروک با این مرکز موسیقی در تماس باشید.

مطالب و مقالات تخصصی موسیقی

مطالب و مقالات تخصصی موسیقی در تمامی حوزه های مرتبط با موسیقی توسط اساتید برتر و مجرب این حوزه در ایران و سراسر جهان مورد تحقیق و پژوهش واقع شده است.مطالب و مقالات تخصصی موسیقی در زمینه های آموزش ساز ایرانی و جهانی ,آموزش آواز,آهنگسازی,گروه نوازی,برگزاری کنسرت,آموزش موسیقی به کودکان,سلفژ,هارمونی و ... کار شده است.علاوه بر آن تحقیقات بینارشته ای میان موسیقی و سایر علوم انجام پذیرفته است.مانند موسیقی و روانشناسی که در حوزه علوم انسانی قرار دارد.

در این قسمت تلاش می‌کنیم تا در جهت افزایش اطلاعات و آگاهی شما در رابطه با مطلوب‌ترین شرایط نگهداری از ویولن به شما کمک کنیم تا عمر مفید ساز زیبا و دوست‌داشتنی خود را تا حد ممکن افزایش دهید. مکان نگه‌داری ویولن اگر می خواهید ویلن شما صدای خوبی داشته باشد باید به خوبی از آن مراقبت نمایید. برای آن‌که نوازنده خوبی باشید فقط به دنبال یادگیری نواختن این ساز نباشید، بلکه یادگیری طریقه نگهداری از آن را نیز به خوبی بیاموزید و به‌ آن عمل کنید. دور نگه داشتن ویولن از تغییرات شدید دما از قرار دادن ساز خود در محیط‌هایی که دارای تغییرات دمایی هستند خودداری کنید. ویلن سازی بسیار ظریف، شکننده و حساس است. بنابراین اگر به‌طور مداوم در معرض تغییرات دمایی قرار بگیرد در نهایت یا شکسته خواهد شد و یا قطعات مختلف آن از هم جدا می‌شوند و در بهترین حالت نیز تغییر رنگ چوب ساز خود را شاهد خواهید بود. در نتیجه مکان‌هایی همچون کنار پنجره در مجاورت نور مستقیم خورشید، زیرزمین، اتاق‌‌های زیر شیروانی، کنار رادیاتور یا بخاری ویا صندوق عقب ماشین به‌هیچ وجه مکان مناسبی برای نگهداری ویولن شما نمی‌باشند. دور نگه داشتن ویولن از رطوبت این ساز چوبی و ظریف واکنش سریعی در برابر رطوبت از خود نشان داده و نوسانات دائم در کوک از کوچکترین علائم فرسایش آن توسط رطوبت شمرده می‌شود. بادکردگی چوب بدنه، آب شدن چسب چوب و جابه‌جا شدن خرک و دیگر اجزای ساز نیز از عوارض قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد می‌باشند. پرهیز از خشکی مفرط به همان اندازه که رطوبت زیاد برای این ساز مضر است خشکی بیش از اندازه محل نگهداری نیز می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را برای ویولن شما به‌دنبال داشته باشد. می‌توانید برای خنثی کردن خشکی بیش از حد محیط، گاهی اوقات اسفنج مرطوبی را در داخل بدن ساز خود قرار دهید.

قدرت خارق العاده­ ذهن انسان، امکان آموزش موسیقی را در هر زمانی فراهم می کند و هر کسی در هر سنی قادر است آموزش این ساز را شروع کند. اما ویولن نیز مانند سایر سازها دارای ویژگی هایی است که فرد در هنگام شروع آن باید در نظر داشته باشد. افراد در رده های سنی بالای ۳۰ سال به دلیل بلوغ مغز در تحلیل علت ها و آموزها، به راحتی قادرند ساز مورد علاقه خود را فرا بگیرند. افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال با توجه به انگیزه های بالا و اشتیاق فراوانی که نشات گرفته از دوران سنی آنهاست با هیجان وانرژی خود می توانند آموزش ساز مورد علاقه خود را شروع کنند و از نواختن آن لذت ببرند. بدون شک رده ی سنی ۷ تا ۱۸ سال، دوران طلایی یادگیری موسیقی است. با اینکه در این سن قوای تحلیلی و پردازش مغز هنوز به بلوغ نرسیده است ،اما استعداد یادگیری چنان به فرد کمک می کند که با آموزش صحیح و تمرینات منظم بتواند به بالاترین سطح از پیشرفت در یادگیری موسیقی برسد.

این نکات تمرینی ویولن به شما کمک خواهد کرد که در مدت محدود، جلسات تمرینی مؤثر و مفیدی داشته باشید. .قبل از جلسه حرکات ساده برای گرم کردن انجام دهید برای اینکه انگشتان آرنج و گوشهایتان آماده ی نواختن شوند. .از یک زمان سنج با یک ضرب ثابت استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک زمان سنج برای به چالش کشیدن خودتان و نواختن های گام های مختلف موسیقی استفاده کنید. Tempo یکی از بهترین برنامه های زمان سنج است که شما می‌توانید امتحان کنید. دانلود برای اندروید دانلود برای ios .در زمان های مختلف تمرین، صدای خودتان را ضبط کنید. هیچگاه مجبور نیستید آنها را با کسی به اشتراک بگذارید مگر اینکه خودتان بخواهید. می‌توانید از آنها به عنوان ابزار یادگیری استفاده کنید. با گوش کردن به آنچه ضبط کرده اید چیزهای جدیدی درباره ی نوازندگی تان یاد می گیرید و اشکالات تان رفع می شود. .با دقت کلوفان بزنید(.کلوفان یا رزین انگم سخت و شکننده ی زرد رنگی است که آن را به آرشه ی ویولن میمالند).اگر صیفی کلوفان را روی آرشه بزنید صدایی که تولید میشود گوش خراش خواهد بود.

براساس تحقیقات انجام یافته کودکانی که ساز ویولن می‌نوازند، چیزی بیشتر از موسیقی می‌آموزند! محققان تیم روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه پزشکی ورمونت با بررسی نمونه های اسکن مغزی مربوط به 232 نفر از افراد 6 تا 18 ساله، دریافتند که آموزش موسیقی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا توجه خود را متمرکز کنند، احساسات خود را کنترل کرده و اضطراب خود را کاهش دهند. پروفسور جیمز هودزیاک، استاد روانشناسی و سرپرست مرکز کودکان، نوجوانان و خانواده دانشگاه ورمونت و همکاران وی از این پژوهش به عنوان بزرگترین تحقیق انجام شده در خصوص ارتباط میان نواختن موسیقی و رشد و تکامل مغز یاد می‌کند. همزمان با رشد کودک، ضخامت کورتکس یا لایه بیرونی مغز تغییر می‌کند. در بررسی‌های قبلی، محققان با بررسی اطلاعات به دست آمده از MRI به این نتیجه رسیده‌ بودند که ضخامت یا نازکی کورتکس در ناحیه ویژه‌ای از مغز می‌تواند با میزان استرس و اضطراب فرد، مشکلات تمرکز حواس، رفتارهای خصومت‌آمیز و توانایی کنترل مسائل در کودکان در ارتباط باشد. نواختن ویولن برای کودکان چه فوایدی دارد؟ محققان قصد داشتند دریابند که آیا یک فعالیت مثبت همچون نواختن موسیقی می‌تواند این شاخص‌ها را در کورتکس مغز تغییر دهد یا خیر. تمرین موسیقی بر روی نواحی محرکه مغز تاثیر دارد، چرا که فعالیتی است که به کنترل و هماهنگی حرکات نیازمند است. این آموزش‌ها حتی بر نواحی از مغز که رفتار را تنظیم می‌کنند نیز تاثیر دارد. به عنوان مثال، تمرین موسیقی، ضخامت کورتکس مغز را در نواحی مرتبط با عملکردهای اجرایی از جمله حافظه جاری، کنترل توجهات و برنامه‌ریزی برای آینده، تحت تاثیر قرار می‌دهد. آموزش موسیقی همچنین با ضخامت کورتکس مغز در نواحی که نقش مهمی در رفتارهای بازدارنده و کنترل احساسات دارند نیز دارای ارتباطات اساسی است. این تحقیق در مجله the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry به چاپ رسیده ‌است. پس همانطور که در مقاله بالا خواندید آموزش ویولن به کودکان تاثیرات مثبت زیادی دارد اما سوالی که پیش می آید این است که آموزش ویولن برای چه سنی مناسب است ؟ آموزش ساز ویولن به هنرجویان در تمامی سنین امکان پذیر و ممکن است. کودکان می توانند به یادگیری ساز ویولن بپردازند ولی شروع کلاس آموزش ساز ویولن بهتر است پس از گذراندن و سپری کردن دوره آموزش موسیقی کودک (ارف) باشد. نوجوانان و بزرگسالان هم می توانند به یادگیری ساز ویولن بپردازند .آموزش موسیقی در هیچ سنی دیر نیست و علاوه بر اینکه بعنوان تفریح محسوب می شود، می تواند در تقویت حافظه و توانایی های ذهنی، و هماهنگی چشم و دست نیز نقش اساسی داشته باشد.

آهنگ را تقسیم کنید ۵- این خیلی مهم است یک بخش از موسیقی را به آرامی شروع کنید چون این خیلی مهم است که شما بتوانید ریتم آهنگ را پیدا کنید حتی اگر آن ریتم سریع باشد. بعد از اینکه صدها بار این کار را انجام دادید سرعت خودش به کار شما اضافه خواهد شد. فقط زمانی که شما می توانید به راحتی ان قطعه را بزنید و ریتم آن را پیدا کنید مجاز هستید که سرعت را به کارتان اضافه کنید.این مهم ترین راز یادگیری هر ابزاری از آلات موسیقی می باشد و دلیل اینکه بسیاری از مردم خوب پیشرفت نمی کنند این است که این نکته را رعایت نمی کنند. آنها بسیار کم حوصله هستند که به آرامی تمرین کنند و انتظار دارند که با سرعت دادن به کار خوب پیشرفت کنند در حالی که این طوری هم نخواهد شد. وقت خودتان را صرف تمرین بکنید و به تدریج سرعت را به کارتان اضافه کنید و در نهایت بازتاب نتیجه کار خودتان را می توانید از عکس العمل دوستانتان ببینید که چگونه از پیشرفت شما تعجب خواهند کرد. شروع نواختن گیتار ۶- وقتی شما این اعمال را انجام داید سعی کنید همراه یک CD یا یک تبلچر تمرین کنید این کار به شما کمک خواهد کرد که ریتم آهنگ را سریع تر دریافت کنید و کمک می کند و به شما کمک می کند که یادتان بماند که ریتم مناسب هر چیزی مهم تر از نت های آن است.

به آهنگ مورد علاقه خود گوش دهید ۳- برگه نت های موسیقی، تب یا تبلچر مربوط به آن آهنگ را دریافت کنید این ها چیزهایی هستند که نت ها و آکوردهای آهنگ را به شما می دهند. اگر شما قادر به خواندن آنها نیستید پس خواندن تبلچر یا برگه نت ها را یاد بگیرید چون باید حداقل خواندن تب را بلد باشید. یاد گرفتن آن آسان تر از چیزی است که فکر می کنید. اگر هرگز کلمه تب را نشنیده اید در اصل تب محفف کلمه تبلچر می باشید که نت های موسیقی را تشکیل می دهد و خواندن آن آسان است زیرا خط های آن دقیقا به شما می گوید که چه کاری باید روی گیتارتان انجام دهید. تبلچر آهنگ را پیدا کنید ۴- آهنگ را به بخش های مختلفی تقسیم کنید و هر بخش را در زمان مشخصی اجرا کنید هنگامی که مشغول مشغول قسمتی از آهنگ هستید در مورد قسمت های دیگر آهنگ فکر نکنید و وسواس به خرج ندهید چون مجبور می شوید برگردید و روی آن قسمت ها کار بکنید. هر قسمت را تا زمانی که با آن احساس خوبی دارید تمرین کنید و سپس به قسمت بعدی بروید. باز هم یادتان باشد تا زمانی که از تمرین کردن بر روی یک قسمت خسته نشده باشید پس شما هنوز به اندازه کافی تمرین نکرده اید. باید یک قسمت را آنقدر تمرین کنید که از آن خسته شوید.

چگونگی یادگیری آهنگ روی گیتار چگونگی یادگیری آهنگ روی گیتار سوالی است که همه کسانی که شروع به یادگیری گیتار می کنند در ذهن خود دارند. یک آهنگ دلخواه خودتان را دارید که می خواهید آن را روی گیتار خودتان اجرا کنید؟ مطلب زیر را بخوانید تا بتوانید یاد بگیرید که آن را بزنید ( این مقاله یک مشاوره خوب برای هر وسلیه موسیقیایی می باشد ) قبل از خواندن این مقاله این مطلب را پیش از شروع بخوانید: همه چیز درباره گیتار مراحل یادگیری آهنگ روی گیتار ۱-اگر شما یک مبتدی و هنرجوی تازه کار هستید قبل از آنکه تلاش کنید که آهنگ محبوب خودتان را بزنید باید اصول اولیه گیتار را به خوبی یاد بگیرید. این به معنی این است که شما باید کاملا راحت بتوانید آکوردهای باز مانند E، A، D، G، C و E را در هر دو نسخه minor و major بزنید. شما همچنین باید توانایی نواختن مقیاس های ساده مانند پنتاتونیک ( Pentatonic ) و بلوز ( Blues ) را داشته باشید. هر کدام از کتاب های آموزشی گیتار این اصول اولیه را به شما یاد می دهند. آهنگ مورد علاقه خود را بنوازید ۲- به آهنگ محبوب خودتان یا هر آهنگی بارها و بارها گوش دهید هر چه بیشتر شما به آهنگ ها گوش کنید بیشتر می توانید قسمت های آن را حفط کنید و به خاطر بسپارید و هنگامی که شما مشغول یادگیری باشید شما می دانید که صدای آنها چگونه به نظر می رسد. تا زمانی از شنیدن آهنگ خسته نشده باشید پس هنوز زمان کافی برای شنیدن آن صرف نکردید. باید آنقدر به آهنگ گوش کنید که از آن خسته شوید.