44891831 (021)

1031226 (0912)

سه تار
سه تار يکي از سازهاي اصلي و شاخص در موسيقي ايراني است که در آموزشگاه موسیقی داروک به صورت حرفه ای به هنرجویان آموزش داده می شود. علاوه بر برخوردار بودن از صداي زيبا ، دوست داشتني و لطيف ، در بيان احساسات هنرمندانه ايرانيان ، از قابليت هاي در خور توجه بهره مند است . از دیگر خصوصيات شايان به ذکراين ساز ، صميميت و همراهي آن است به نحوي که نوازنده را آزار نميدهد . از اين رو زنده ياد استاد ابوالحسن صبا در توصيف اين ساز چه زيبا ميگويد : « سه تار براي يک نفر کم و براي دو نفر زياد است » . آنچه در اين جمله کوتاه و پر معنا نهفته است ، در واقع عبارت است از حاصل تمام گفته ها و شنيده ها در زمينه سه تار .
سه تار در زمره سازهاي زهي مضرابي مقيد است . صداي اين ساز در اثر برخورد مضراب و ارتعاش سيم ها و توليد بوسيله کاسه ، تشديد مي شود . بدنه سه تار از سه قسمت اصلي تشکيل شده است . اين سه قسمت به طور اجمالي عبارتند از :
الف – کاسه
ب – دسته
ج – سر ساز يا سر پنجه

استاد تورج زادپور متولد تهران در سال 1360 مدرس ساز سه تار در آموزشگاه موسیقی داروک هستند. استاد زادپور فارغ التحصیل موسیقی در سال 1384 در رشته موسیقی از دانشگاه سوره فعالیت رسمی و جدی خود را در حوزه موسیقی از سال 1377 با انجمن موسیقی شهرستان درفول آغاز نمودند. در سال 1388 به عضویت خانه موسیقی و کانون نوازندگان ایرانی آن درآمدند. در زیر به بخشی از فعالیت هایهنری ایشان اشاره می نماییم.
اجرای کنسرت در ایران :اجرا در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در سالن تئاتر شهر (بهمن 1390)
کنسرت های بین المللی:اجرا در سالن الیزه شهر پاریس در کشور فرانسه (فروردین 1395)
آلبوم موسیقی:آلبوم گوهر افشان با صدای بامداد فلاحتی و آهنگسازی آرش قاسمی 1394
فعالیت های آموزشی:آغاز تدریس موسیقی و سازهای تار و سه تار و در آموزشگاه موسیقی داروک از سال 1395
تدریس موسیقی در موسسه آموزش عالی سوره