44891831 (021)

1031226 (0912)

تنبک
تنبک در گروه سازهای کوبه‌ای قرار دارد و اصطلاحا به آن ضرب هم گفته می‌شود.ساز تنبک در گروه ساز های کوبه ای ایرانی-سنتی در آموزشگاه موسیقی داروک تدریس می شود.
تُمبَک، تنبک، دمبک، دنبک یا ضَرب یکی از سازهای کوبه‌ای پوستی است و از نظر سازشناسی جزء طبل‌های جام‌شکل محسوب می‌شود که از این خانواده می‌توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد.
این ساز از چوب درخت گردو، افرا یا توت به صورت یک تکه در 2 قسمت تنه (حجیم تر) و نفیر (باریکتر) در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود.
طول تنبک از دهانه بزرگ تا دهانه کوچک معمولا 44 سانتی متر است. هنگام نوازندگی، تنبک را افقی به صورتی که دهانه بزرگتر رو به بیرون باشد روی ران پا می‌گذارند و با دو دست بر پوست ضربه می‌زنند.
در ارکستر معمولان از تنبک‌های بزرگتر و در تکنوازی از تنبک‌های کوچکتر استفاده می‌شود.
دهانه بزرگ: قطر دهانه بزرگ که روی آن پوست کشیده می‌شود، در تنبک ارکستر، از بیرون 32 و از داخل 27 سانتی متر است. دهانه بزرگ باید دایره کامل باشد تا صدا در تمام نقاط کناره یکسان باشد.
تنه: تنه به قسمت حجیم تر تنبک گفته می‌شود که طول آن در تنبک ارکستر حدود 28 و در تمبک تکنوازی 18 سانتی‌متر و تا حدی محدب است و در عرض آن شیارهایی (عاج) ایجاد می‌شوند که از لغزیدن تمبک هنگام نواختن جلوگیری می‌کنند. گاه در هنگام نوازندگی با کشیدن ناخن یا حلقه انگشتر روی این شیارها صدای خاصی ایجاد می‌شود.

استاد نازنین بازرگانی مدرس ساز تنبک در آموزشگاه موسیقی داروک هستند. استاد بازرگانی فارغ التحصيل نوازندگي ساز ايراني از دانشگاه هنر در مقطع كارشناسي ( 1385 ) ،فراگيري ساز تنبك را از سال 1376 تا 1380 نزد خانم اكرم متين ( با استفاده از متدهاي آقايان تهراني ، اسماعيلي ، افتتاح و رجبي ) آغاز نمودند.
فعاليت هاي گروهي : عضو گروه مقام ( بانوان ) به سرپرستي خانم مريم سروش و خانم قدسيه مشيري (1389 ) به عنوان نوازنده تنبك
عضو گروه بانوان شيدا به سرپرستي استاد محمدرضا لطفي ( 1393-1390 ) به عنوان نوازنده تنبك و همراهي گروه در اجراي آبان ماه 90 در سالن ميلاد و اجراي مهر ماه 91 در بلژيك(گنت)، نوازندگي درآلبوم های جادوي سكوت ( انتشار تير ماه 91) به آهنگسازي حميدرضا مرتضوي و زخمه ساز ( 1392 ) گروه بانوان شیدا به آهنگسازی استاد محمدرضا لطفي
فعاليت هاي آموزشي : آموزش تنبك - آموزشگاه موسیقی داروک از سال ۱۳۹۵